General Election

Tuesday, November 2, 2010
see also:
State House of Representatives · District 1
 
Mary P. "Prissy" Hickerson · WON · Republican
State House of Representatives · District 2
Larry Cowling
Larry Cowling · WON · Democrat
State House of Representatives · District 3
Bubba Powers
Bubba Powers · WON · Democrat
State House of Representatives · District 4
 
Lane Jean · WON · Republican
 
Raymond E. Robertson · Democrat
State House of Representatives · District 5
 
David Fielding · WON · Democrat
State House of Representatives · District 6
 
Matthew Shepherd · WON · Republican
 
Ken Bridges · Democrat
State House of Representatives · District 7
Garry Smith
Garry Smith · WON · Democrat
State House of Representatives · District 8
 
Jeff R. Wardlaw · WON · Democrat
 
Tommy McLemore · Independent
State House of Representatives · District 9
Eddie Cheatham
Eddie Cheatham · WON · Democrat
State House of Representatives · District 10
 
Sheilla E. Lampkin · WON · Democrat
 
Weldon Wynn · Independent
State House of Representatives · District 11
 
Efrem Elliott · WON · Democrat
State House of Representatives · District 12
Robert Moore
Robert Moore · WON · Democrat
State House of Representatives · District 13
Clark Hall
Clark Hall · WON · Democrat
State House of Representatives · District 14
Tiffany Rogers
Tiffany Rogers · WON · Democrat
 
H. Edwards · Write-in
State House of Representatives · District 15
Walls McCrary
Walls McCrary · WON · Democrat
State House of Representatives · District 16
James Word
James Word · WON · Democrat
State House of Representatives · District 17
 
Hank Wilkins IV · WON · Democrat
State House of Representatives · District 18
Toni Bradford
Toni Bradford · WON · Democrat
State House of Representatives · District 19
Bobby Pierce
Bobby Pierce · WON · Democrat
State House of Representatives · District 20
Johnnie Roebuck
Johnnie Roebuck · WON · Democrat
State House of Representatives · District 21
 
Nate Steel · WON · Democrat
State House of Representatives · District 22
 
Nate Bell · WON · Republican
 
Orvin Foster · Democrat
State House of Representatives · District 23
Randy Stewart
Randy Stewart · WON · Democrat
State House of Representatives · District 24
 
Keith Crass · WON · Republican
 
Larry Williams · Democrat
State House of Representatives · District 25
 
John T Vines · WON · Democrat
State House of Representatives · District 26
 
Loy Mauch · WON · Republican
 
Terry Bracy · Democrat
State House of Representatives · District 27
 
Andy Mayberry · WON · Republican
 
Vicky Morris · Democrat
State House of Representatives · District 28
 
Kim Hammer · WON · Republican
Barbara Nix
Barbara Nix · Democrat
State House of Representatives · District 29
Ann Clemmer
Ann Clemmer · WON · Republican
State House of Representatives · District 30
 
Bruce Westerman · WON · Republican
State House of Representatives · District 31
 
David J. Sanders · WON · Republican
 
Debbie Murphy · Democrat
State House of Representatives · District 32
Allen Kerr
Allen Kerr · WON · Republican
 
Carolyn Y. Staley · Democrat
State House of Representatives · District 33
Fred Allen
Fred Allen · WON · Democrat
 
Conrad "Mr. Conrad" Harvin · Green
State House of Representatives · District 34
 
John W. Walker · WON · Democrat
 
Carolyn Ann Smith · Republican
State House of Representatives · District 35
 
Fred Love · WON · Democrat
 
Rick Daes · Independent
State House of Representatives · District 36
Darrin Williams
Darrin Williams · WON · Democrat
State House of Representatives · District 37
Kathy Webb
Kathy Webb · WON · Democrat
State House of Representatives · District 38
John Edwards
John Edwards · WON · Democrat
State House of Representatives · District 39
 
Tracy Steele · WON · Democrat
State House of Representatives · District 40
Barry Hyde
Barry Hyde · WON · Democrat
State House of Representatives · District 41
Ed Garner
Ed Garner · WON · Republican
State House of Representatives · District 42
Jane English
Jane English · WON · Republican
State House of Representatives · District 43
Jim Nickels
Jim Nickels · WON · Democrat
State House of Representatives · District 44
Mark Perry
Mark Perry · WON · Democrat
State House of Representatives · District 45
Linda Tyler
Linda Tyler · WON · Democrat
 
Jimmy Bryant · Republican
State House of Representatives · District 46
 
David Meeks · WON · Republican
 
Steve Magie · Democrat
State House of Representatives · District 47
 
Stephen Meeks · WON · Republican
Eddie Hawkins
Eddie Hawkins · Democrat
State House of Representatives · District 48
Davy Carter
Davy Carter · WON · Republican
State House of Representatives · District 49
 
Jeremy Gillam · WON · Republican
 
Jesse Boyce · Democrat
State House of Representatives · District 50
 
Mark Biviano · WON · Republican
Monty Betts
Monty Betts · Democrat
State House of Representatives · District 51
 
Marshall Wright · WON · Democrat
 
Anna Grizzle · Republican
State House of Representatives · District 52
 
Reginald Murdock · WON · Democrat
 
Roger Sumpter · Independent
State House of Representatives · District 53
Keith Ingram
Keith Ingram · WON · Democrat
State House of Representatives · District 54
 
Fred Smith · WON · Democrat
 
Willie Gammon · Write-in
 
Ray Nassar · Write-in
State House of Representatives · District 55
Tommy Baker
Tommy Baker · WON · Democrat
State House of Representatives · District 56
Buddy Lovell
Buddy Lovell · WON · Democrat
 
Donnie Scroggins · Republican
State House of Representatives · District 57
Jerry Brown
Jerry Brown · WON · Democrat
State House of Representatives · District 58
Jody Dickinson
Jody Dickinson · WON · Democrat
State House of Representatives · District 59
 
Josh Johnston · WON · Republican
 
Steve Choate · Democrat
State House of Representatives · District 60
 
Tommy Thompson · WON · Democrat
 
Brent Murphy · Republican
State House of Representatives · District 61
 
John Catlett · WON · Democrat
 
Kelly Boyd · Republican
State House of Representatives · District 62
Terry Rice
Terry Rice · WON · Republican
State House of Representatives · District 63
 
Denny Altes · WON · Republican
State House of Representatives · District 64
Stephanie Malone
Stephanie Malone · WON · Republican
State House of Representatives · District 65
Tracy Pennartz
Tracy Pennartz · WON · Democrat
State House of Representatives · District 66
 
Gary Deffenbaugh · WON · Republican
 
Dianna K. Faucher · Democrat
State House of Representatives · District 67
 
Gary Stubblefield · WON · Republican
Steve Breedlove
Steve Breedlove · Democrat
State House of Representatives · District 68
Andrea Lea
Andrea Lea · WON · Republican
State House of Representatives · District 69
George Overbey
George Overbey · WON · Democrat
State House of Representatives · District 70
Robert Dale
Robert Dale · WON · Republican
State House of Representatives · District 71
 
Tommy Wren · WON · Democrat
State House of Representatives · District 72
James McLean
James McLean · WON · Democrat
State House of Representatives · District 73
 
James Ratliff · WON · Democrat
 
Chad Moseley · Republican
State House of Representatives · District 74
Butch Wilkins
Butch Wilkins · WON · Democrat
State House of Representatives · District 75
 
Jon Hubbard · WON · Republican
Joan Cash
Joan Cash · Democrat
State House of Representatives · District 76
 
Homer Lenderman · WON · Democrat
Jim Martin
Jim Martin · Republican
State House of Representatives · District 77
Charolette Wagner
Charolette Wagner · WON · Democrat
State House of Representatives · District 78
Billy Gaskill
Billy Gaskill · WON · Democrat
 
Ronnie Spence · Independent
State House of Representatives · District 79
Mike Patterson
Mike Patterson · WON · Democrat
State House of Representatives · District 80
 
Linda Collins-Smith · WON · Democrat
 
Keith Sloan · Republican
State House of Representatives · District 81
Karen Hopper
Karen Hopper · WON · Republican
State House of Representatives · District 82
 
Lori Benedict · WON · Republican
 
Robert Hutchison · Democrat
State House of Representatives · District 83
 
Leslee Milam Post · WON · Democrat
 
Tom Fite · Republican
State House of Representatives · District 84
 
Jon S. Eubanks · WON · Republican
 
David L. Rush · Democrat
State House of Representatives · District 85
John Burris
John Burris · WON · Republican
State House of Representatives · District 86
Kelley Linck
Kelley Linck · WON · Republican
 
Wesley Smith · Democrat
State House of Representatives · District 87
 
Justin T. Harris · WON · Republican
 
Earl Hunton · Democrat
State House of Representatives · District 88
Uvalde Lindsey
Uvalde Lindsey · WON · Democrat
State House of Representatives · District 89
 
Charlie Collins · WON · Democrat
Jim House
Jim House · Democrat
State House of Representatives · District 90
 
David L. Branscum · WON · Republican
 
Mark Swaney · Green
State House of Representatives · District 91
Bryan King
Bryan King · WON · Republican
State House of Representatives · District 92
 
Greg Leding · WON · Democrat
 
Abel Tomlinson · Write-in
State House of Representatives · District 93
Jon Woods
Jon Woods · WON · Republican
State House of Representatives · District 94
Les Carnine
Les Carnine · WON · Republican
State House of Representatives · District 95
Duncan Baird
Duncan Baird · WON · Republican
State House of Representatives · District 96
Debbie Hobbs
Debbie Hobbs · WON · Republican
State House of Representatives · District 97
Jonathan Barnett
Jonathan Barnett · WON · Republican
State House of Representatives · District 98
Donna Hutchinson
Donna Hutchinson · WON · Republican
 
Jim Parsons · Independent
State House of Representatives · District 99
Tim Summers
Tim Summers · WON · Republican
State House of Representatives · District 100
Mary Slinkard
Mary Slinkard · WON · Republican
We try our best, but this information may not be accurate or complete. Please contact us if you notice a problem.