General Election

Tuesday, November 2, 2010
see also:
Senator in the General Court · Berkshire, Hampshire and Franklin District
Benjamin Brackett Downing
Benjamin Brackett Downing · WON · Democrat
Senator in the General Court · Bristol and Norfolk District
Jim Timilty
Jim Timilty · WON · Democrat
Senator in the General Court · First Bristol and Plymouth District
 
Michael J. Rodrigues · WON · Democrat
 
Derek A. Maksy · Republican
Senator in the General Court · Second Bristol and Plymouth District
Mark Montigny
Mark Montigny · WON · Democrat
Senator in the General Court · Cape and Islands District
 
Daniel A. Wolf · WON · Democrat
 
James H. Crocker, Jr. · Republican
Senator in the General Court · First Essex District
Steven Baddour
Steven Baddour · WON · Democrat
 
Stephen R. Cole · Republican
Senator in the General Court · Second Essex District
Frederick Berry
Frederick Berry · WON · Democrat
 
Matthew J. Fraser · Independent
 
Richard A. Jolitz · Republican
Senator in the General Court · First Essex and Middlesex District
Bruce Tarr
Bruce Tarr · WON · Republican
Senator in the General Court · Second Essex and Middlesex District
 
Barry R. Finegold · WON · Democrat
 
Jamison Tomasek · Republican
 
Jodi B. Oberto · Independent
Senator in the General Court · Third Essex and Middlesex District
Thomas McGee
Thomas McGee · WON · Democrat
 
Christopher Jordan Dent · Republican
Senator in the General Court · Hampden District
 
James T. Welch · WON · Democrat
 
Robert A. Magovern · Republican
Senator in the General Court · First Hampden and Hampshire District
Gale Candaras
Gale Candaras · WON · Democrat
 
Thomas A. McCarthy · Republican
Senator in the General Court · Second Hampden and Hampshire District
Michael Knapik
Michael Knapik · WON · Republican
Senator in the General Court · Hampshire and Franklin District
Stan Rosenberg
Stan Rosenberg · WON · Democrat
Senator in the General Court · First Middlesex District
 
Eileen M. Donoghue · WON · Democrat
 
James J. Buba · Republican
 
Patrick A. O'Connor · Independent
Senator in the General Court · Second Middlesex District
Pat Jehlen
Pat Jehlen · WON · Democrat
 
David M. Carnevale · Republican
Senator in the General Court · Third Middlesex District
Susan Fargo
Susan Fargo · WON · Democrat
 
Sandra B. Martinez · Republican
Senator in the General Court · Fourth Middlesex District
Kenneth Donnelly
Kenneth Donnelly · WON · Democrat
Senator in the General Court · Middlesex and Essex District
 
Katherine M. Clark · WON · Democrat
 
Craig Spadafora · Republican
Senator in the General Court · First Middlesex and Norfolk District
Cynthia Stone Creem
Cynthia Stone Creem · WON · Democrat
Senator in the General Court · Second Middlesex and Norfolk District
Karen Spilka
Karen Spilka · WON · Democrat
 
Edward Bergin McGrath · Republican
Senator in the General Court · Middlesex, Suffolk and Essex District
 
Sal N. DiDomenico · WON · Democrat
 
Barbara T. Bush · Republican
Senator in the General Court · Middlesex and Worcester District
Jamie Eldridge
Jamie Eldridge · WON · Democrat
 
George M. Thompson · Republican
Senator in the General Court · Norfolk, Bristol and Middlesex District
 
Richard J. Ross · WON · Republican
Senator in the General Court · Norfolk, Bristol and Plymouth District
Brian Joyce
Brian Joyce · WON · Democrat
 
Robert E. Burr, Jr. · Republican
Senator in the General Court · Norfolk and Plymouth District
 
John F. Keenan · WON · Democrat
Daniel M. Dewey
Daniel M. Dewey · Republican
 
Laura Innis · Independent
Senator in the General Court · Plymouth and Barnstable District
Therese Murray
Therese Murray · WON · Democrat
 
Thomas Francis Keyes · Republican
Senator in the General Court · First Plymouth and Bristol District
Marc Pacheco
Marc Pacheco · WON · Democrat
 
David W. Pottier · Republican
Senator in the General Court · Second Plymouth and Bristol District
Thomas Kennedy
Thomas Kennedy · WON · Democrat
Senator in the General Court · Plymouth and Norfolk District
Bob Hedlund
Bob Hedlund · WON · Republican
 
Paul R. Kearney, Jr. · Independent
Senator in the General Court · First Suffolk District
Jack Hart
Jack Hart · WON · Democrat
Senator in the General Court · Second Suffolk District
Sonia Chang-Diaz
Sonia Chang-Diaz · WON · Democrat
Senator in the General Court · First Suffolk and Middlesex District
Anthony Petruccelli
Anthony Petruccelli · WON · Democrat
 
Frank John Addivinola, Jr. · Republican
Senator in the General Court · Second Suffolk and Middlesex District
Steven Tolman
Steven Tolman · WON · Democrat
Senator in the General Court · Suffolk and Norfolk District
 
Michael F. Rush · WON · Democrat
 
Brad Williams · Republican
Senator in the General Court · First Worcester District
Harriette Chandler
Harriette Chandler · WON · Democrat
 
William J. Higgins, Sr. · Republican
Senator in the General Court · Second Worcester District
Michael Moore
Michael Moore · WON · Democrat
Senator in the General Court · Worcester, Hampden, Hampshire and Franklin District
Stephen Brewer
Stephen Brewer · WON · Democrat
 
Daniel D. Dubrule · Republican
Senator in the General Court · Worcester and Middlesex District
Jen Flanagan
Jen Flanagan · WON · Democrat
 
Neal Andrew Heeren · Republican
Senator in the General Court · Worcester and Norfolk District
Dick Moore
Dick Moore · WON · Democrat
 
Kimberly B. Roy · Republican
We try our best, but this information may not be accurate or complete. Please contact us if you notice a problem.